Wait, don't go grocery shopping yet!
















If you have a Kroger store (or any of the ones above) in your town you need to shop there this week! They have an awesome sale - Buy 10 Get $5 Off. They have so many great items that will be really cheap, especially when we use our coupons! Lots of items to use for stocking up for the holidays too. I have spent about an hour going over everything and am planning on heading out to my local Ralphs tomorrow morning. So, here are the deals I found and I will update it once I go shopping tomorrow. Note: Here is another example of why it is important to keep your entire Sunday coupon booklet. For more tips on starting out with coupons you can watch our video Here.
Campbell’s cream of mushroom or cream of chicken soup – $0.50 cents
Use $1.00/4 printable coupon
Final price = $1 for 4 cans
Hungry Man frozen meals – $1.49 each
Use $2/1 printable coupon
Final price = FREE!
International Delight Coffee Creamer, $1.99
$0.55/1 International Delight Coffee Creamer International Delight 3/13/2010 Rolling
Final Price = $.99
Heinz gravy – $0.50 cents
Use $1/3 printable coupon
Final price = $0.50 cents for 3, or $0.16 cents each
Hormel chili – $0.50 cents each
Use $0.55/2 coupon will be in the 11/7 Smart Source
Final price = $0.45 cents for two or $0.23 cents each!
Gatorade/Propel - $0.50 cents each
Use Propel buy one, get one coupon (some stores will not take printable coupons for free items)
Final price = $0.25 cents
Del Monte tomatoes – $0.50 cents
Buy five for $2.50
Use $1/5 coupon from 9/19 Red Plum
Final price = $1.50 for five (5), or $0.30 cents each!
Swanson chicken broth (canned) – $0.50 cents
Buy five for $2.50
Use $0.75/5 coupon will be in the 11/7 Smart Source
Final price = $1.75 for five, or $0.35 cents each!
Nestle Toll House cookie dough – $1.49 each
Use $1/1 printable coupon
Or use $1/1 coupon from 10/3 Red Plum insert (we didn’t get in NW)
Final price = $0.49 cents
Nestle hot cocoa – $0.49 cents each
Pepperidge farms cookies – $1.49 each
Use $1/1 printable coupon
Or $0.60/1 coupon from 10/10 Smart Source
Final price = as little as $0.49 cents each!
Saltine crackers – $1.49 each
Use $1/1 tear pad coupons (found in some stores)
Final price = $0.49 cents
Imagine organic broth – $1.49
Use $1/1 coupon from the 10/17 Smart Source
Final price = $0.49 cents
Smart Ones frozen meals – $1.49 each
Buy five of them for $7.45
Use $1/5 printable coupon
Use $5/5 coupon from Safeway’s save $70 coupon book
Final price = as little as $2.45 for 5, or $0.49 cents each!
A&W, Sunkist 2 liters – $0.99 cents each
Use buy one, get one FREE coupon from 9/12 Smart Source (not in all packets)
Final price = $0.50 cents each
Whiskas Temptations Cat Treats – $0.99 cents
Use $1/2 coupon from 10/17 Red Plum insert
Or $1/2 printable coupon
Final price = $0.50 cents each!
Campbell’s Select Harvest or Chunky soup – $0.99 cents
Use $1/2 printable coupon
Final price = $0.50 cents each
Ronzoni pasta (pictured Healthy Harvest – $0.99 cents each
Use $1/2 printable coupon
Load a $1 off 2 e-coupon to your store card
Final price = FREE
Quaker Cap’n Crunch – $1
Use $1/2 or $0.50 coupon from 8/29 Red Plum
Final price = $0.50 cents each
Quaker granola bars – $1
Use $1/2 coupon from 9/19 Red Plum
Final price = $0.50 cents each
Nestle Carnation Evaporated Milk -$0.75 cents
Use $0.50/2 or $1/3 Nestle Carnation evaporated milk coupon from 9/26 Smart Source
Or $0.50/2 printable coupon
Final price = as low as $0.50 cents each
Pringles – $0.99 cents
Use $1/2 or $1/3 coupons from 10/31 P&G insert
Final price = as low as $0.50 cents each depending on what varieties are included in sale
Annie’s All Natural macaroni & Cheese – $0.99 cents
Use $0.75/2 tear pad coupons
Final price = $0.62 cents each
Mom’s Best Naturals cereals – $1.49 each
Use $0.75/1 printable coupon (must register and it will be e-mailed to you)
Final price = $0.74 cents!
Krusteaz style cookie mix – $1.49 each
Use $0.55/1 peelie coupon on some products in some stores
Final price = $0.94 cents each
Krusteaz muffin, bar or crumb cake mix – $1.49 each
Use $0.50/1 coupon from 10/17 Smart Source (not all booklets had it)
Final price = $0.99 cents each
Red Baron pizzas – $2.49
Use $1/1 coupon from 8/29 Smart Source
Final price = $1.49 each
Planters nuts – $1.99 each
Buy two for $3.98
Use $1/2 coupon from 9/26 Smart Source
Final price = $2.98, or $1.49 each
Swanson broth cartons – $1.99 each
Use $1/2 printable coupon
Or use $0.75/2 from 9/26 Smart Source or will be in the 11/7 Smart Source
Final price = as low as $1.49 each
Finish dishwasher powerball or gelpacs – $2.99
Use $0.75/1 coupon from 11/7 Smart Source
or $0.75 printable coupon from coupons.com
Final price = $2.24 each
Challenge butter – $2.99
Use $0.55/1 printable coupon from coupons.com
Final price = $2.44 each
Best Life Buttery Spread 15 oz., $1.29
$1/1 Bestlife Buttery Spread printable
$0.50/1 Bestlife Buttery Spread or Spray, exp. 12-16-10 (RP 10/17/10)
Final Price = $.29
Jell-O Family Size Gelatin or Pudding Mix, $0.79
$0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding, exp. 11-14-10 (SS 10/17/10)
Final Price = $.29
In : Daily Deals
blog comments powered by Disqus